Staff List

 Staff by Department

 

Senior Leadership Team

Miss Jacky Kennedy Headteacher
Mrs Denise Richardson Senior Associate Deputy Head Teacher
Mr John Kinsella Assistant Headteacher KS3
Mr Gareth Hughes Assistant Headteacher KS4
Mrs Sybil Worsley Business Manager/SDO
Mrs Julie Gaffney Senior Administrative Officer/Head’s PA

English Department

Mrs Amy Fillingham Director of English
Mrs Gemma Ward 2nd in Department
Mrs Wendy Armstrong
Ms Camilla Mason
Miss Ellie Doran
Mrs MiHwa Kim
Mrs Kristi Sheckley
Miss Charlotte O’Hagan HLTA

Maths Department

Miss Kerri Basso Director of Maths
Mrs Leoni Shields
Mrs Jenny Kurzyk
Mrs Victoria Hughes
Mrs Julie Skidmore
Mrs Anna Hornakova HLTA
Mrs Vicky Smart HLTA

Science Department

Mr Jonathon Anson Head of Department
Mr Peter Rayson
Miss Elizabeth Fye
Miss Rebecca Rodney
Mr Colin Baines
Mrs Elizabeth Dodd
Mrs Kath Lomas Lab Technician
Ms Pat Spencer Lab Technician
Mrs Kath McNicholl Lab Technician

RE Department

Mr Peter Hornak Head of Department
Mr Marek Balog
Mr Robert Gabuguga
Mrs Ann Brook

Geography Department

Mrs K Williams
Dr Luke Gooding

History Department

Mr Stephen Graham Head of Department
Mr Gareth Hughes Asst. Headteacher KS4
Mr James Thorp

Design Technology Department

Mr Phil Andrews Head of Department
Mr Gavin Wales
Ms Carol Sessford HLTA/Technician/Head of Year

Food Technology Department

Mrs J Fowler
Mrs Joanne Ellwood Technician

Modern Foreign Language Department

Mrs Wendy Lightfoot Faculty Lead/ Head of Department
Miss Lorene Boulard

ICT Department

Mr Mario Yeomans Head of Department

PE Department

Mrs Ailsa Bell Head of Department
Mrs Julie Holgate
Mr Adam Redhead

Business Department

Ms Paula Jackson Faculty Leader/ Head of Business

Art Department

Mrs Gemma Davies Faculty Leader /Head of Department
Mrs Amanda Denyer
Miss Julie Holgate

Performing Arts Department

Mr Robert Daglish Teacher of Key Stage 3 music
Mrs Sarah Kekus Teacher of Key Stage 3 music
Mrs Helena Lockwood-Morris Teacher of Drama
Mrs Val Hetherington Peripatetic
Mr Andy Kelly Peripatetic
Mr Phil Curzon Peripatetic
Ms Sara Field Peripatetic/ GCSE

Pastoral Team

Mrs Ann Brook Student Support, Advice and Guidance
Miss Jessica Davidson Family Support Worker/ Head of Year 9
Miss Helen Kinrade Behaviour Intervention Assistant/ Head of Year 11
Mrs Mary White HLTA/ Head of Year 7
Mr Rowan Carr Learning Mentor/ Head of Year 8
Mr Daniel Harris Lay Chaplain
Mrs Samantha Mullen Attendance Officer
Ms Cristine Mulgrew Pastoral Support
Mrs Alyson Mitchell Pastoral Support
Fr Paul Swarbrick Chaplain

Learning Support Department

Mrs Carrie Abernethy SENCO
Mrs Diane Shillito HLTA
Mrs Doreen Belford STA
Mrs Carol Dawson STA
Mrs Mary White HLTA /Child Care Teacher
Mrs Karen Bragg STA
Mrs Julie Bater TA
Mrs Marilyn Lowery TA
Mrs Alyson Mitchell TA/Pupil support
Ms Sandra Stockdale TA

Support Staff

Mrs Susan Houghton Finance Officer
Mrs Lesley Hilland Office Supervisor
Mrs Andrea Atkinson Clerical Assistant
Miss Ann Hill Clerical Assistant
Mrs Gemma Pattinson Clerical Assistant
Mrs Paula Reynolds Clerical Assistant
Miss Tessia Langley Librarian
Mr Daniel Swain Network Manager
Mr Stuart McKinnon Network Technician
Miss Charlotte O’Hagan Cover Supervisor
Mr Michael Edgar Cover Supervisor
Mrs Kate Waller Cover Supervisor
Mr Ben Jackson Cover Supervisor
Mr David Wise Sports Development Officer
Mr Gordon Shilton Senior Site Manager
Mr Peter Mallinson Site Manager
Mr Ian Armstrong Part time Caretaker
Mrs Stephanie Holborow Mid day Supervisor
Mrs Elizabeth Hogan Mid day Supervisor
Mrs A Wood Mid day Supervisor
Mrs Vicky Wilson Mid day Supervisor

Cleaning Operatives

Mrs Liz Peters
Mrs Diane Friel
Mrs Shelley Ramsden
Ms Helen Talbot
Mrs Vicky Wilson
Mrs Diane Armstrong
Mrs Margaret Donnan

 Canteen Staff

Mrs Sandra Spedding Catering Manager
Mrs Fiona Hewitt Catering Supervisor
Ms Pamela Fisher GKA
Mrs Karen Ridley GKA
Ms Nicola Bales GKA
Mrs Lisa Doran GKA
Miss Kelly Dixon GKA
Mrs Julie Jennings GKA
Mrs Anne Marie Slattery GKA
Ms Hayley Murray GKA
Mrs Claire Jago Cook

Governing Body

Dr P Leonard Chair of Governors
Mr Phillip Jardine Vice Chair
Mrs Josephine McCrea Vice Chair
Miss Jacky Kennedy Headteacher
Canon Paul Swarbrick
Mrs Deborah Naylor
Mrs Janice McKeating
Mrs Angela O’Donnell
Mrs Patricia Poole
Mr Peter Hayes
Mr Joe Holliday
Mrs Annette Younghusband-Mawson
Mr Daniel Dempsey
Mr Stephen Maxwell
Mrs Sybil Worsley
Mrs Wendy Lightfoot